GONT BITUMICZNY – alternatywa pokrycia dachowego

Trwałe i estetyczne gonty bitumiczne - właściwości, składowanie, montaż, zalecenia.

Gonty guttatec przeznaczone są do stosowania na dachach o nachyleniu od 15 – 75 stopni. Mogą być stosowane na dachy nowobudowane jak i do renowacji już istniejących.

Właściwości

Gont guttatec wykonany jest na bazie oksydowanego bitumu zbrojonego welonem szklanym z posypką bazaltową. Klejenie do podłoża odbywa się na samowulkanizujących się paskach (gont prostokąt) lub całej powierzchni (gont sześciokąt, karpiówka, prostokąt nieregularny).

Składowanie

  • Gonty należy przechowywać nad zadaszeniem i nie wystawiać na działanie słońca.
  • Palet nie należy układać i przechowywać w warstwach.

Montaż

Deskowanie o maksymalnie 15% wilgotności lub płyty OSB mogą być wykorzystywane jako podłoże dla gontu bitumicznego. Konstrukcja powinna zostać pokryta papą podkładową, przy czym niezbędne jest zachowanie prawidłowej wentylacji dachu, mającej minimalnie 4 centymetry szczeliny. Papa układana jest równolegle do okapu, natomiast konieczne jest dodatkowe wzmocnienie krawędzi bocznych, z wykorzystaniem klejonego wzdłużnie pasa papy.
Układanie rozpoczyna się od pasa okapowego i wklejenia pierwszego elementu (obróconego o 180°*) w pasie nadrynnowym oraz jego przybicia gwoździami. Będzie on podkładem i tłem przy okapie. Kolejne elementy mocuje się za pomocą gwoździ na styk z poprzedzającym, uwzględniając odpowiednie przesunięcie. Do obrobienia kalenicy wykorzystuje się odpowiednio formowane, pojedyncze modele. Są one najpierw podklejane (specjalnym trwale plastycznym klejem), a w kolejnym kroku przybijane.

*przy wykorzystaniu gontu sześciokątnego pierwszy pas montuje się bez odwrócenia.

Zalecenia

  • dla jednego dachu należy wykorzystywać materiały o tej samej dacie produkcji,
  • optymalny, harmonijny odcień można uzyskać poprzez mocowanie na przemian elementów z różnych paczek, przy czym minimalne różnice będą zawsze występować i nie są one wadą produktu,
  • w trakcie montażu w niskich temperaturach poszczególne elementy powinno zgrzewać się z wykorzystaniem opalarki lub palnika,
  • chodzenie po powierzchni materiału jest zabronione, z uwagi na możliwość jego uszkodzenia należy korzystać ze specjalnych pomostów.

W naszej ofercie posiadamy Gont bitumiczny rodzaj Karpiówka firmy Gutta w kolorach: czerwony, brązowy, zielony i czarny.

Czerwony
Brązowy
Czarny
Zielony